"פסיכותרפיה הינה טיפול בנבכי נפשו של אדם במטרה ליצור הטבה באיכות חייו"

פסיכותרפיה הינה טיפול בנבכי נפשו של אדם במטרה ליצור הטבה באיכות חייו, הבנה מעמיקה של עברו תוך שרטוט חלומותיו לעתיד במטרה ליצור הווה מספק וטוב יותר.

מעבר להכל, פסיכותרפיה היא מפגש בין שני אנשים. בין מטפל לבין אדם שבאמצעות המפגש והקשר שנוצר בו, מעוניין לעשות שינוי בחייו. פסיכותרפיה היא טיפול פסיכולוגי, אחד מני סוגים שונים. גם בתוך הפסיכותרפיה קיימות גישות רבות ומגוונות לטיפול נפשי. יש מטפלים המאמינים כי תפקידם להישאר "מסך חלק", וכי אישיותו של המטפל איננה רלוונטית לטיפול, בעוד יש אחרים הסבורים כי הטיפול בפסיכותרפיה מושתת על המפגש בין שני האנשים היושבים בחדר. קרי, המטפל מביא את מי שהוא ואת מה שהוא לתוך הטיפול, גם אם אינו חושף פרטים אישיים על עצמו, כמובן שבתוך מסגרת הגבולות ומתוך ראייה את צרכיו של המטופל.

פסיכותרפיה למעשה היא טיפול בדיבור. פרויד, אבי הפסיכולוגיה, היה הראשון שטען כי דיבור, שיחה תוך קשר מתמשך, יוצרת שינוי והטבה במצבו של אדם במשבר. היום כבר יכולים לראות כי טיפול בדיבור, טיפול פסיכולוגי, משנה לא רק את המשמעות שמקנה אדם לחייו אלא אף עשוי ליצור שינוי במבנה המוח.

פסיכותרפיה יונגיאנית מושתתת על תפיסתו של קרל יונג כי האדם הינו שלם- נפשו מורכבת ממערך של מבנים מוחלטים (ארכיטיפים) עליהם נבנות במהלך החיים שכבות התודעה השונות. על פי תפיסה זו, לכל אדם בבסיסו יש חלק באישיות המורכב מהלא מודע הקולקטיבי ועליו נבנים תכנים מהקולקטיב של התרבות או הדת אליהן משתייך. המודעות והפרשנות שאנו נותנים לחיינו, הדרך בה אנו חווים את אירועי החיים, קשורה ישירות לרבדים אלו של ארכיטיפים ושל התפיסות הקולקטיביות. כולם יחד מרכיבים את האדם השלם. הם מתגלים לנו בחלומותינו, בהתנהגותינו ובחלקים המודחקים של רגשותינו.

יונג רואה בכל אדם את הכוח הנפשי הטמון בו המורכב גם מחלקים מיסטיים, ורוחניים ולכן האדם, הוא שלם הגדול מסכום חלקיו ובכדי לטפל בו, עלינו לראותו בכללותו ולקחת בחשבון את כל ההיבטים גם אם מטפלים בקושי ממוקד מאוד.

פסיכותרפיה יונגיאנית משתמשת בטיפול הפסיכולוגי בניתוח חלומות, בכוח הדימיון, וגם בגישות פסיכולוגיות אחרות בכדי להבין את כל מכלול נפשו של האדם. עבור מטופלים המגיעים אלי לטיפול פסיכותרפיה, אני מציע גם את הפסיכוכירולוגיה- כלי להבנה מעמיקה יותר של הנפש.